O projektu

Projekt „Česká cesta do vesmíru“ má za úkol přispět k budování lidského i ekonomického potenciálu České republiky. Jeho cílem je podpořit vzdělávání dětí a mládeže v technických oborech a umožnit naší zemi, aby lépe využila možností, které nabízí obor využívání vesmíru.

Jedním cílem tedy je vzbudit mezi dětmi a mládeží zájem o kosmické aktivity. Prostřednictvím kosmických aktivit a jejich dalšího rozvoj má ovšem „Česká cesta do vesmíru“ také přispívat ke zvýšení orientace českého průmyslu na obory s vysokou přidanou hodnotou.

„Kosmický průmysl představuje jedno z nejpokročilejších hospodářských odvětví. Je to odvětví, které přináší velké množství inovací a propojuje širokou paletu vědeckých a technických oborů. O to víc však potřebuje dostatek kvalifikovaných a motivovaných lidí. Rozvoj českého kosmického průmyslu, vědy a výzkumu budeme dále podporovat zejména prostřednictvím strategických a ambiciózních projektů a spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou,“ říká předseda vlády Petr Fiala.

Záznam tiskové konference 20. června 2024, na které byla „Česká cesta do vesmíru“ představena:

K maximálnímu využití potenciálu kosmických aktivit však musíme jejich rozvoj v České republice urychlit. Proto potřebujeme společně systematicky budovat podpůrný ekosystém s důrazem na inspiraci, motivaci a vzdělávání dětí, žáků a studentů v převážně technických oborech a jejich přípravu na kvalifikovanou práci v českém průmyslu a vědě. Právě k tomu směřuje projekt „Česká cesta do vesmíru“.

„K dosažení cílů a motivaci mladých lidí chceme využít úspěch Aleše Svobody, který byl vybrán do záložního týmu astronautů ESA, a jít ještě dál: do pěti let úspěšně dotáhnout projekt prvního českého astronauta a vyslat jej s vědeckými experimenty do vesmíru,“ řekl k projektu ministr dopravy Martin Kupka.

Hamonogram workshopů pro učitele v rámci projektu "Česká cesta do vesmíru" (autor MD)
Hamonogram workshopů pro učitele v rámci projektu „Česká cesta do vesmíru“ (autor MD)

„Pro nás všechny je výběr českého občana úspěchem, kterého chceme využít,“ říká ministryně obrany Jana Černochová a dodává: „Je to investice nejen do naší technologické budoucnosti, ale také do obrany, která dnes koneckonců velmi zásadně využívá technologií, jež pomohl přinést průzkum vesmíru. I v této oblasti si proto potřebujeme vychovat kompetentní odborníky mnoha různých profesí. Astronaut, stejně jako pilot, je ‘jen‘ nejviditelnější postavou celého týmu.“

Nejdůležitější částí letu budou technologické a vědecké experimenty českého průmyslu a vědy. Pilotovaný let českého občana umožní realizovat experimenty efektivněji a zejména dříve než prostřednictvím standartního procesu v ESA, kde by jinak české firmy čelily konkurenci ostatních evropských skupin, které mnohdy mají ve využívání Mezinárodní kosmické stanice ISS mnohaletý náskok.

Harmonogram akcí pro průmysl v rámci projektu "Česká cesta do vesmíru" (autor MD)
Harmonogram akcí pro průmysl v rámci projektu „Česká cesta do vesmíru“ (autor MD)

„Průměrná návratnost investic do kosmických aktivit představuje ve vyspělých zemích osminásobek vložených finančních prostředků. Zároveň půjde o popularizaci kosmických aktivit díky účasti českého astronauta při vědeckých experimentech ve vesmíru,“ říká ředitel brněnské hvězdárny a planetária a senátor Jiří Dušek.

Na přípravu programu letu včetně návrhu a výroby hardware a software experimentů budou potřeba stovky milionů korun. Další prostředky představují náklady placené prostřednictvím ESA, které by kryly smluvní a organizační zajištění experimentů a letu, zejména personální náklady na zajištění technické kvality při výrobě experimentů v České republice, koordinaci letových plánů, logistiku vynesení experimentů, operační řízení během letu a na výcvik astronauta.

Harmogram výcviku A. Svobody a akcí pro veřejnost v rámci projektu "Česká cesta do vesmíru" (autor MD)
Harmogram výcviku A. Svobody a akcí pro veřejnost v rámci projektu „Česká cesta do vesmíru“ (autor MD)

Přínosy projektu:

  • Inspirace a motivace: Zvýšený zájem o studium technických nebo vědeckých oborů klíčových pro rozvoj českého hospodářství.
  • Vytváření pozitivních vzorů: Astronaut je ztělesněním pozitivních hodnot a investice do jeho letu je tak i investicí do těchto hodnot.
  • Průmyslová a vědecká excelence: Příprava a možnost provedení experimentů českých vědců a techniků. V případě národní mise by byly experimenty realizovány o několik let dříve než přes standardní proces ESA.
  • Mezinárodní spolupráce: Na přípravě českých experimentů se mohou podílet jiné státy, což otevře České republice dveře ke spolupráci na jejich experimentech.
  • Posílení povědomí o přínosech kosmických aktivit a významných úspěších, kterých Česká republika v novodobé historii dosáhla.
  • Brand Armády České republiky: Astronaut-voják pomůže budovat brand Armády České republiky jakožto moderní a progresivní branné moci a bude inspirací pro vstup do Armády České republiky nebo aktivních záloh.

Projekt „Česká cesta do vesmíru“ je koordinován Ministerstvem dopravy České republiky. Klíčovou roli v projektu pak hrají zejm. zapojené partnerské organizace a instituce. Mezi hlavními jsou Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy a Hvězdárna a Planetárium Brno.

Napište nám