Novinky
-
Nejúspěšnější technologii NASA nosíte každý den v kapse
Kamery mobilních telefonů jsou založené na technologii vyvinuté v rámci kosmického výzkumu. Bez ní by vám nestačila baterie a možná ani kapsa. Lidé mi říkali, že jsem idiot, když na tom dělám, vzpomínal Eric Fossum na své první experimenty s tehdy alternativní formou digitálního obrazového snímače v Laboratoři tryskového pohonu NASA (tzv. JPL). Neměli pravdu.…
-
Život v beztíži: Co se děje s tělem ve vesmíru?
·
Gravitace nás sice drží při zemi, naše tělo je na ni ovšem zvyklé doslova od přírody. Delší pobyt ve vesmíru pro něj není tedy jednoduchý.
-
Po parabole k „čiré extázi“. Můžete si to vyzkoušet sami
·
Chcete zažít stav beztíže podobně jako astronauti? Speciální lety vám umožní okusit, jaké to je, když přestanete cítit vliv gravitace. Otevřou se vám tak dveře (ano, možná i vám) do nového světa, kde věci fungují jinak, než jsme zvyklí.
-
S „kosmickým hrnkem“ se nespálíte
Materiál, který má pomáhat udržet správnou teplotu při dalších letech na Měsíc, si rychle našel cestu do předmětů, bez kterých si řada z nás nedokáže představit začátek dne.
-
Satelitní navigace se začala rodit díky Sputniku. Ovšem v USA
U zrodu satelitní navigace stálo nadšení několika mladých vědců, kteří i v dobách studené války chtěli sledovat úspěch protivníka.
-
Startuje projekt na co největší využití potenciálu kosmických aktivit v ČR
Dlouhodobý projekt „Česká cesta do vesmíru“ chce prostřednictvím kosmických aktivit a jejich dalšího rozvoje přispět k transformaci českého hospodářství na ekonomiku založenou na aktivitách s vysokou přidanou hodnotou. Vznik projektu podpořila vláda na svém posledním jednání.
-
Stream tiskové konference
·
Dne 20. 6. 2024 proběla v prostorách Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR tisková konference na téma „Česká cesta do vesmíru“.
-
Vzhůru do vesmíru
·
Motivace, příležitost, růst, rozvoj, ale i kulturní dědictví – zhlédni projektové video!