Na konci měsíce října začne výcvik členů záložního oddílu astronautů, našeho zástupce Aleše Svobodu nevyjímaje.
Na svátek vzniku československého státu ve výcvikovém středisku Evropské kosmické agentury (ESA) začne výcvikový program evropského záložního oddílu astronautů. Ve skupině bude i český astronaut Aleš Svoboda.
Jak přesně bude výcvik obnáší, neví v tuto chvíli ani sami účastníci: „Co bude následovat v prvním týdnu po 28. říjnu, se dozvím až na místě, přesný rozvrh zatím nemáme.“ Přesto je již jasné, že první výcvikový blok bude zahrnovat teoretické základy, jako je úvodní seznámení s ISS, evropským kosmickým programem či základy biologie.
Spolu se Svobodou v první výcvikové skupině budou Španělka Sara García Alonso, Ital Andrea Patassa, Francouz Arnaud Prost a Němka Amelie Schoenenwald. Druhá skupina, ve složení Meganne Christian (Velká Británie), Anthea Comellini (Itálie), John McFall (Velká Británie) a Carmen Possnig (Rakousko), zahájí výcvik v polovině ledna příštího roku.
Program výcviku pokrývá moduly, které běžně absolvují kariérní astronauti během svého ročního základního výcviku. „První výcvikový blok bude zaměřen na teoretické základy, například úvodní seznámení s ISS, evropským kosmickým programem či základy biologie,“ říká Aleš Svoboda.
Praktická část bude zaměřena na výcvik potápění, který je spojen s nácvikem výstupů do volného kosmického prostoru. Dále bude zahrnovat mediální a komunikační trénink, přežití v zimních podmínkách a fyzickou přípravu. Další část prvního bloku bude zaměřena na lidskou výkonnost.
Cílem je poskytnout záložním astronautům schopnosti podporovat evropský vesmírný výzkum a mise.
Aleš Svoboda se pochopitelně velmi těší: „Část věcí pro mě nebude nová, například výcvik přežití, potápění, tělesná příprava a lidská výkonnost. Nejzajímavější bude praktické části výcviku, a z teorie pak části zaměřené na ISS,“ říká.
První fáze výcviku bude trvat do 13. prosince a zahrnuje 263 hodin intenzivní teoretické i praktické přípravy. Významný důraz bude kladen na pochopení vlivů vesmírného letu na lidské zdraví a výkon, zimní kurz přežití a výcvik pro výstup do volného prostoru.
Generální ředitel ESA Josef Aschbacher při této příležitosti uvedl: „Letos v říjnu otevíráme novou kapitolu v rozvoji evropského záložního oddílu astronautů. Tento krok zdůrazňuje náš závazek vůči členským státům a našim společným ambicím v oblasti pilotovaných vesmírných misí. Přípravou těchto talentovaných jednotlivců zajišťujeme, že Evropa bude připravena na budoucí výzvy a mise, které nás čekají.“
ESA vybrala 17 nových členů svého oddílu astronautů v listopadu 2022. Pět z nich (Sophie Adenot, Pablo Álvarez Fernández, Rosemary Coogan, Raphaël Liégeois a Marco Sieber) dokončilo roční výcvik v dubnu 2024.
Dalších 12 astronautů bylo zařazeno do záložního oddílu. Dva z nich, Marcus Wandt (Švédsko) a Slawosz Uznański (Polsko), už byli nominováni k misím. Marcus úspěšně dokončil svou misi v únoru, Slawosz poletí na jaře 2025.
Pokud vás zajímá, jaké to je být astronautem, i vy máte šanci! Soutěž pro české studenty ve věku 13–18 let nabízí možnost zažít stav beztíže ve speciálně upraveném letadle pro parabolické lety. Přihlášky jsou k dispozici na této stránce a můžete je posílat až do 3. října. Neváhejte – účastníci letu si odnesou zážitek na celý život!